Monday, January 5, 2009


Bulk flour goes for around $0.40/pound and you can make a large pizza with around 8 oz of flour, so the flour is $0.20.

You can probably make six hundred pizzas with $6.00 of Sam’s Club yeast. So add one penny.

A 100-oz can of crushed tomatoes goes for $2.50, and yields four jars of sauce. One jar of sauce makes six pizzas, so the tomatoes cost $0.10. Double the cost to account for oil and spices. So the sauce costs $0.20.

Five pounds of cheese costs $12, and one half of one pound is plenty for a traditional cheesy pizza. So the cheese costs $1.20.

Three pounds of pepperoni, or 720 slices, costs $12. The pizza is cut into six slices, and I’d argue that three slices of pepperoni is appropriate per slice, so that is 18 slices per pizza, at a cost of $0.30.

The energy is free is you have a brick oven and trees. So, the grand total for our cheesy pepperoni pizza is $1.91*. If the economy was not in a free fall, I would open up a pizzeria and sell these pizzas for $14. They are very good.

*Update: The pepperoni actually costs $8.86, not $12, lowering the pepperoni cost to $0.20 and the pizza cost to $1.81!


Anonymous said...

And I would gladly purchase one.

I am loving you over at Balloon-Juice you funny bastard.

Don't let them run you off!

Rivrdog said...

Yep, I thought the same thing about soup, being a decent soup chef. I figured I could take 3 gallons of soup to work every day and recoup the costs of working, like clothing, parking, eating, etc.

Then I got into the books on selling food to the public, and I closed the book on my idea.

You are regulated seventeen ways to Sunday when you sell food, and just paying all the fees means you would have to sell those pizzas for $20 to break even.